Профорієнтаційна робота у школі – одне з найважливіших напрямів у діяльності не лише класного керівника та соціального педагога, а й кожного вчителя. Адже учні, на жаль, далеко не завжди розуміють, яку професію обрати, до якого ВНЗ вступити та взагалі, де шукати застосування власним талантам.
Завдання заходів профорієнтації у школі:
- ознайомити учнів із професіями;
- навчити робити правильний вибір;
- виховати спрямованість на самопізнання, яке допоможе визначитися з професією;
- навчити співставляти свої вміння з вимогами до конкретної професії;
- показати, як скласти план оволодіння професією;
- забезпечити розвиток важливих для здобуття професії якостей особистості.
Коли варто починати профорієнтаційну роботу з учнем? Із першого класу! Звісно, тут треба підходити до завдання у формі гри, але що раніше діти дізнаються про професії та їхні особливості, то краще. Так у них ще змалечку сформується правильне уявлення про професії. Виходячи з цього необхідно скласти план профорієтаційної роботи. Він має включати перелік заходів, тем та мати чітко окреслені напрямки діяльності.
Якщо у молодшій та середній школі можна періодично (можливо, раз у семестр) проводити тематичні заходи, то у старшій школі (9-11 клас) вони мають перейти на регулярну основу. Виховні години з профорієнтації для старшокласників мають не просто інформувати про необхідність обрати професію та напрямок подальшої освіти, а й давати поради та відповіді на запитання. Варто залучити до роботи психолога, який зможе провести профорієнтаційне тестування та допомогти учням визначитися з власними пріоритетами та можливостями. Також ефективними є екскурсії, зустрічі з фахівцями, колишніми випускниками, вечори, диспути, конференції, класні години (під час них можна обговорити хобі учнів, які також можуть знадобитися у майбутньому), заняття в гуртках, факультативи, а також профорієнтаційні тренінги.